מהו מיתוג?

לא משנה כמה פונקציונאלי העסק או המוצר שלך, ועל איזה צרכים הם עונים. המסר הערכי שהם מעבירים ללקוח, רמת ההזדהות הרגשית שהם ייצרו אצלו לעומת המתחרים, הם אלו שיהפכו אותו מעוד מוצר, למותג. לכן כשחושבים על מיתוג כדאי ראשית לחשוב על ערכים ורגשות.

מותג, הוא מוצר המכיל בתוכו סידרה של ערכים, רגשות והבטחות, שמקנים לו ערך מוסף, מעבר לצורך הפונקציונאלי, עליו הוא עונה. הרגשות, הערכים וההבטחות הם בעצם הצרכים האמוציונאליים שעליהם המוצר עונה. בעולמנו כיום, חברות אינן מחכות לצורך שיתעורר, אלא לעיתים קרובות ממציאות ויוצרות צרכים. לדוגמא, בטרם הומצאו המכשיר הסלולאריים איש מאתנו לא ידע שהוא צריך אחד כזה. כיום מעבר לכך שהטלפון הסלולארי עונה על הצורך בתקשורת זמינה, הוא מכיל בתוכו שורה של צרכים אמוציונאליים הנוגעים לחוויית השימוש, סטאטוס, מעמד וכד'.

מיתוג נכון של העסק או המוצר שלך והאופן שבו הם מוצגים, יכולים לחולל פלאים, ובאים לידי ביטוי ביצירה ובביסוס המוניטין  ובהגדלת הרווחים והחשיפה לקהלים גדולים יותר. מיתוג נכון, מעביר את המסר והערכים שלך ללקוח בצורה ברורה, מחזק את האמינות של העסק/המוצר בעיני הלקוח, גורם להזדהות ולחיבור רגשי חזקים ומייצר מוטיבציה של קניה אצל הלקוח.מיתוג טוב ונכון, בעיקר מבדל אותך ואת המוצר שלך מהמתחרים.

משקאות מוגזים/ממותקים למשל, אינם רלוונטיים עבור איש מאתנו מבחינה פונקציונאלית, נהפוך הוא, כ"כ הרבה מאמרים ומחקרים כבר נכתבו ונעשו, ובהם הוכח נזקם הבריאותי, הן בעלייה במשקל והן בנזק לשיניים, ובכל זאת, רובנו צורכים אותם, בשל מה שהם מייצגים.

תהליך המיתוג מורכב משני חלקים עיקריים

הגדרת המותג

חזון וערכים של המוצר, אופיו של המוצר, אלו רגשות רוצים שהמוצר יעורר אצל הלקוח ועל אלו ערכים וצרכים של הלקוח עליו לענות. אלו רק חלק מהפרמטרים המרכיבים את אסטרטגיית המיתוג.

הצגת המוצר/מותג

לאחר שיש לנו את ה "מה?" עלינו לעסוק ב "איך?" , איך יוצג המוצר, באילו ערוצי תקשורת שיווקית ופרסומית נשתמש? ואיך נגרום לכך שהלקוחות יתחברו למוצר ויזדהו עמו. כאן יכולים לבוא לידי ביטוי הפרטים המרכיבים את הזהות המותגית: שם, לוגו, סלוגן, עיצוב האתר, כרטיס הביקור וכן הלאה.

חשיבות המותג

בשוק לא ממותג, הצרכנים אינם מבדילים בין המוצרים המתחרים. המיתוג מאפשר ליצרנים להתחרות ביניהם על מאפיינים אחרים של המותג, שאינם קשורים למחיר. ככל שרמת הבידול של המותג גבוהה יותר משאר המוצרים המתחרים, מתחזק המוצר כמותג.

מיתוג מוצלח, מצליח בין היתר, ליצור נאמנות "עיוורת" אצל הצרכנים, גם כשהיא אינה רציונאלית. למשל, צרכנים יכולים להיות נאמנים למוצרי מזון ומשקה מסוימים, למרות שבמבחני טעימה הסתבר שאינם מבחינים כלל וכלל בין טעמו של המוצר המועדף, לבין טעמו של המוצר המתחרה.

פרמיית מותג

מוצר הממותג כיקר וכבעל ערך עבור הצרכן, יעלה בד"כ יותר ממוצר מתחרה זהה. הואיל והצרכן תופס אותו ככזה, הוא יהיה מוכן לשלם עבורו יותר כסף. תוספת המחיר שהיצרן גובה עבור שם המותג, נקראת "פרמיית מותג". מעיל עור של מעצב מסוים, יעלה בעשרות אחוזים יותר,  ממעיל עור זהה, שאינו ממותג.

זהות מותגית

משקפת את הערכים, הסמלים והצרכים האמוציונאליים של המוצר ובאה לידי ביטוי באופן מוחשי על ידי בחירת שם, לוגו, עיצוב, פרסומת, צבעים, סלוגן, אריזה וכן הלאה.

ערך ונכסיות המותג

המחיר הכספי אותו יהיה צורך לשלם באופן תיאורטי או אם יתעורר הצורך להעביר את הבעלות על המותג. במחיר מגולמים הסימנים הויזואליים של המותג, ערכו והמוניטין שלו. נכסיות המותג, הן אינם הנכסים הפיזיים של המותג (מפעל, מבנים, מכונות ייצור וכד'), אלא התפיסות, הערכים והעמדות המזוהים עם המותג, ומבדלים אותו ומקנים לו את היתרון הייחודי שלו, אצל הקהל.

לסיכום, מיתוג הוא תהליך שבו נבנית "אישיות" רצויה למוצר/עסק. "אישיות" שפונה לקהלי יעד מועדפים, אישיות שגורמת לאותם קהלי יעד לצרוך את המוצר, גם כשהוא אינו רלוונטי כ"כ עבורם מבחינה פונקציונאלית. "אישיות" שבאמצעותה ניתן לגבות פרמיית מותג ולבנות ולתחזק מוניטין בעל ערך גבוה.

ברור לנו שכל אדם חכם מעוניין להפוך את המוצר/שירות שלו למותג, בדיוק כמו שברור לנו שאנו יכולים לסייע לזה לקרות, עכשיו… 0547155988

LEADS2GO – הפוך לרב מכר באינטרנט

LEADS2GO – הפוך לרב מכר באינטרנט